ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Lisans Düzeyinde Turizm Eğitimi Alan Öğrencilerin Otel İşletmelerini Çevre Duyarlılığı Açısından Değerlendirmeleri
Bu çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin, çalıştıkları ya da staj yaptıkları otel işletmelerini çevre duyarlılığı açısından değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu açıdan, öğrencilerin çevreye verdikleri önemi ve çalıştıkları işletmelerin çevreye yönelik uygulamalarını nasıl değerlendirdikleri önem-performans analiziyle belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında 164 öğrenciden anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Turizmde istihdam edilecek potansiyel kişiler olan öğrencilerin sektörel bilgileri ve tecrübeleri ışığında yaptıkları değerlendirmeler son derece önem arz etmektedir. Çalışmanın sonucuna göre katılımcıların en çok; kâğıt, teneke, plastik, şişe vb. geri dönüşümüne önem verdiği belirlenmiştir. Diğer taraftan, kullanılmış, dönüştürülebilir ürünlerin satın alınması ve kullanılması ise otellerde en düşük düzeyde uygulanmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Çevre, otel işletmeciliği, çevre duyarlılığı, lisans düzeyinde turizm eğitimi

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri