ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Eşinden Ayrılmış Annelerin Görüşü Açısından Çocuklarının Sorunları
Boşanma tüm dünyada artan bir durum olarak en fazla çocukları etkilemektedir. Bu çalışmada eşinden ayrılmış ve ilkokulda çocuğu olan annelerle çocuklarının problemleri üzerine görüşülmüştür. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Sinop’ta yedi farklı ilkokulda araştırma yürütülmüştür. Çalışma grubunda eşinden ayrılmış gönüllü elli anne yer almıştır. Yapılan çalışmalar tek ebeveynli çocukların geniş kapsamlı sorunları olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma sonunda eşinden ayrılmış anneler, çocuklarının duygusal, davranışsal ve zihinsel temalar kapsamında gruplandırılan sorunlarının olduğunu belirtmişlerdir. Okul yöneticileri, öğretmenler ve danışman uzmanlar parçalanmış ailelerden gelen çocukların sorunlarına daha dikkat etmelidir. Eşinden ayrılmış annelerin çocuklarıyla olan ilişkilerinde uzman yardımı almaları önemlidir. İlerde yapılacak araştırmalarda boşanmanın çocukların yaş grupları ve cinsiyetleri açısından problemlerinde farklılık oluşturup oluşturmadığı konuları incelenebilir.

Anahtar Kelimeler
Boşanma, Boşanmış anneler, Tek ebeveynli çocukların sorunları

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri