ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Azerbaycan Muhaceretinin Etkili Bir Yayını; Bildiriş Gazetesi (1930-1931)
Azerbaycan muhacereti Azerbaycan milli mücadelesinin önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Basın ise dönemin koşullarında bu mücadelenin en önemli araçlarından biri olmuştur. Bolşevik işgali sonrasında Azerbaycanlı aydınlar, Azerbaycan’ı terk etmek zorunda kaldılar. Bağımsızlık mücadelesini bu yüzden Azerbaycan dışındaki bir kısım ülke ve merkezlere taşıdılar. Bu merkezlerden biri de İstanbul idi. Muhaceret, İstanbul’da birçok farklı yayın çıkarmıştır. Bunlardan biri de haftalık olarak yayınlanan Bildiriş gazetesiydi. Bildiriş gazetesi sadece bir yıl yayınlanmasına rağmen milli mücadelenin diri kalmasında oldukça etkili olmuştur. Bildiriş, Azerbaycan milli hareketini canlı tutmak ve Rusya topraklarında yaşayan halkların yaşadığı ıstırapları dünya kamuoyuna duyurmak amacıyla yayınlanmıştı. Çalışmada Bildiriş gazetesi incelenmiştir. Gazetesinin amacı, yayıncıları ve işlediği konular ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Bildiriş gazetesinin tüm sayıları elde edilerek içerik analizi yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Bildiriş, Azerbaycan Muhacereti, Muhaceret Yayını.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri