ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


Politik Krizlerin UNESCO Dünya Miras Alanları Üzerine Etkileri
Bu çalışmanın amacı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve politik krizler sonucunda zarar gören ve hatta yok olan Yemen, Irak ve Suriye’deki miras alanları hakkında bilgi vermektir. Krizler ilk olarak yakın çevresini etkisi altına alan ve durdurulamadığında tüm dünyaya yayılabilen yıkıcı olaylardır. Krizin her türü son derece etkili olabilmektedir. Ancak özellikle son beş yılda yaşanan politik krizler silahli çatışma, terör saldırıları ve savaşa dönüşerek tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Politik krizler hiç şüphesiz insan yaşamı için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Ancak kültürel miras için de çok büyük bir tehlikedir. Tarihi yok etmeye çalışan, tarihin kanıtlarını ortadan kaldırmak isteyen ve kültürlerin izlerini silmek isteyen saldırganların ilk hedefi maalesef kültürel miras alanları olmaktadır. Kültürel miras alanları bir kültürün, bir ulusun yıkım sonrasında yeniden doğuşunda çok büyük bir öneme sahiptir. Şeyh Edebali’nin de sözünde belirttiği gibi “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın; nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini şaşırmayasın.” Bu nedenle kültürel miras alanları kültürlerin, uygarlıkların, ulusların, toplulukların ve tarihin devam etmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bu alanların her ne şart altında olursa olsun mutlaka korunması ve onarılması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
UNESCO Dünya Miras Alanı, kriz, politik kriz, savaş.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri