ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Üniversitelerde Kariyer Planlama Faaliyetleri Ekseninde Kariyer Merkezlerine Yönelik Bir Araştırma
(A Study on Career Planning Centers at Universities in Terms of Career Planning Activities )

Yazar : Ezgi Cevher    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5-2
Sayfa : 164-177


Özet
Üniversitelerde öğrencilerin çoğu artık eğitimleri ve kariyerleri için zamanlarını planlama yapma ile geçirirler. Her bir öğrenci için kariyer planlama süreci kendi deneyimleri, ilgileri, yetenekleri ve değerlerine göre farklılık gösterir. Öğrencilerin eğitimlerinin ilk veya son döneminde kariyer hedeflerine yönelik farkındalıkları, geleceklerini yönlendirmede önemli bir unsurdur. Bu amaçla çalışmada Türkiye’deki kamu ve vakıf üniversitelerine yönelik “kariyer planlama faaliyetleri ve kariyer merkezleri” araştırılmıştır. Çalışmada, üniversitelerin kariyer merkezlerinin faaliyetleri, içerik çözümlemesine göre incelenmiştir. Amaç, üniversitelerin kariyer planlama faaliyetleri ekseninde kariyer merkezlerini incelemek, kariyer faaliyetlerini tespit etmek ve kamu üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinin kariyer çalışmalarını karşılaştırmaktır. Çalışma, kariyer merkezlerinin önemine vurgu yapılarak görüş ve öneriler ile desteklenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kariyer, Kariyer Planlama, Kariyer Merkezleri, Üniversiteler

Abstract
Most of university students spend their time to make planning for their educations and careers. The career planning process for each student varies according to their experiences, interests, skills and values. In their first and last phase of education awareness of students on their career objectives is an important element in directing the future. For this purpose, in this study career planning activities and career centers" of state and foundation universities in Turkey have been searched. In this study, activities of career centers at universities have been determined in the context of content analysis. The purpose is to examine the career centers in terms of career planning activities at universities, to determine the career activities and to compare the career studies of state universities with foundation universities. The study has been supported by the opinions and recommendations by emphasizing the importance of career centers.

Keywords
Career, Career Planning, Career Centers, Universities

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri