ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Mülk Sûresi’nin Fazileti İle İlgili Rivayetler ve Değerlendirilmesi
(The Narrations Pertainig to the Chapter of the Kingdom and their Evaulations )

Yazar : Şule Soyal Şenol    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 8-2
Sayfa : 414-445


Özet
Mülk Sûresi, halk arasında çeşitli sebeplerle en fazla okunan sûrelerden biridir ve okunması bir gelenek haline gelmiştir. Mülk sûresiyle ilgili yapılan bu çalışmda iki amaç gözetilmiştir. Birincisi, bu geleneğin bir dayanağı olup olmadığını araştırmaktır. Kur’an ve Sünnet birbirinden ayrılmaz, İslam dininin beslendiği iki temel kaynaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise bu bütünlüğün tekrar ortaya konulmasıdır. Bu araştırmada Sûre kavramı ve Mülk sûresi, Mülk sûresinin ve onu okumanın faziletiyle ilgili rivayetler, sened ve metin yönünden incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen bilgiler ve hadislerin hükmü açısından varılan sonuçlar açıklanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Mülk Sûresi, Kur’an, Tefsir, Hadis.

Abstract
‘The Kingdom’ (chapter 67, Holy Quran) is one of the most widely read surahs among the public for various reasons and has become a tradition to be read. This study focused on ‘The Kingdom’ surah, has two aims. The first is to investigate whether this tradition has a basis. Qur'an and Sunnah are inseparable, two basic sources of Islam. The second aim of the study is to reveal this integrity. In this research, the concept of Surah, the ‘The Kingdom’ Surah, and the merits of reading The Kingdom’ Surah, are examined in terms of text. In the conclusion section, the obtained information and the results of the hadiths are explained.

Keywords
Quran, Tafsir, Hadith, Benefits, Merits.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Çocuk Gelişimi Özel Sayısı

    Dergimizin Çocuk Gelişimi Özel Sayısı yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


    Mart 2019 sayısı

    Dergimizin Mart 2019 Sayısı (Cilt: 9, Sayı:2) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Ocak 2019 tarihine kadar gönderebilirsiniz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri