ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Turizmin Yerel Halkın Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi: Safranbolu Örneği
(The Effect of Tourism in Residents' Quality of Life: The Case of Safranbolu )

Yazar : Nuray Türker  - Şengül Selçuk - Aygül Özyıldırım  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 6-1
Sayfa : 1-13


Özet
Bu çalışmanın amacı, turizmin gelişiminin Safranbolu’da yerel halkın yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmada Safranbolu halkının algıladığı yaşam kalitesi; sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel açılardan değerlendirilmiştir. Araştırmada halkın turizm algılarını ve turizmin yaşam kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yapısal bir anket formu kullanılmıştır. 457 katılımcıdan elde edilen bulgular, turizmin Safranbolu halkının yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Turizmin ekonomik, kültürel ve çevresel etkileri Safranbolu halkının yaşam kalitesini olumlu, sosyal etkileri ise olumsuz olarak etkilemektedir.

Anahtar Kelimeler
Turizmin Etkileri, Yaşam Kalitesi, Safranbolu.

Abstract
This study aims to determine the effects of tourism in the quality of life in Safranbolu. In the study residents' perceptions on the quality of life in Safranbolu evaluated in the context of economic, social, cultural and environmental aspects. In this research a structured questionnaire was used in order to determine the perceptions of residents towards tourism development and its effects on the residents' quality of life. Findings obtained from 457 respondents show that tourism effects the residents' quality of life in Safranbolu positively. Economic, cultural and environmental impacts of tourism effect the quality of life positively while social impacts negatively.

Keywords
Tourism impacts, quality of life, Safranbolu.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri