ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Hava Sporları Turizmi ve Safranbolu'nun Hava Sporları Potansiyelinin Belirlenmesi
(Air Sports Tourism and Determination of Safranbolu's Air Sports Potential )

Yazar : Oğuz Diker  - Adnan Çetinkaya - Ahmet Cinkara  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 6-1
Sayfa : 84-100


Özet
Destinasyonlardaki konaklama sürelerinin uzatılması, turistik ürünün çeşitlendirilmesi ve mevcut kaynakların korunması için alternatif turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi, turizm endüstrisinde önem arz etmektedir. Bu görüşten hareketle birçok farklı faaliyet alternatif turizm kapsamında değerlendirilmektedir. Spor turizmi ve hava sporları turizmi söz konusu faaliyetlere örneklerdir. Bu çalışma kapsamında spor turizmi ve hava sporları turizmi kavramları incelenmiş, dünyada ve Türkiye’deki mevcut durumları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra çalışma kapsamında Safranbolu turizm destinasyonunun hava sporları ile ilgili potansiyeli değerlendirilerek, bölge için alternatif bir turizm önerisi sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Spor Turizmi, Hava Sporları, Hava Sporları Turizmi, Safranbolu Turizm Destinasyonu.

Abstract
Promotion of new touristic activities in an attempt to extension of accommodation periods, diversification of tourism products, protection of current touristic resources become more of an issue in tourism literature. From this point of view, various activities are evaluated within the context of tourism. Sport tourism and air sports’ tourism are two cases in point. Within the scope of this work, the terms of sport tourism and air sports tourism have been evaluated with current situations in world and in Turkey. Additionally, Safranbolu tourism destination has been evaluated in terms of its air sports tourism potential and some suggestions have been made for an alternative tourism type.

Keywords
Sport Tourism, Air Sports, Air Sports Tourism, Safranbolu Tourism Destination.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri