ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Yerel Halkın Serbest Zaman Değerlendirme Alışkanlıkları: Safranbolu Örneği
(Leisure Time Habits of Residents: A Case Study on Safranbolu )

Yazar : Nuray Türker   - Hanife Ölçer - Arzuhan Aydın  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 6-1
Sayfa : 49-62


Özet
İnsanların yaşamlarında önemli bir yer tutan serbest (ya da boş) zaman, kişinin çalışma ve kişisel bakım gibi zorunlu faaliyetleri dışında kalan zamanı eğlenceli, dinlendirici bir uğraşı ile geçirdiği zamanı ifade etmektedir. Bu çalışmada Safranbolu halkının serbest zamanı değerlendirme etkinlikleri incelenmiştir. Bu amaçla 429 kişiye anket uygulanmış ve çalışmada Safranbolu halkının serbest zamanlarını aile ile TV seyrederek, dinlenerek, gezmeye giderek, müzik dinleyerek genelde pasif aktivitelerle geçirdikleri, serbest zamanın değerlendirilmesinde ev içi faaliyetlerin önemli yer tuttuğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca halkın serbest zamanlarını ağırlıklı olarak arkadaşlarıyla geçirdikleri ancak serbest zaman faaliyetleri için fazla zaman ayırmadıkları saptanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Serbest zaman, Serbest zaman alışkanlıkları, Rekreasyon, Safranbolu.

Abstract
Leisure time that holds an important place in people's lives expresses time which stay out of compulsory activities such as work and personal care that they spend with enjoyable and relaxing activities. In this study leisure time activities of residents in Safranbolu are examined. Survey was conducted with 429 residents and it is determined that residents of Safranbolu spend their leisure time by passive activities such as watching TV with family, resting, jaunting, listening to music. Findings show that residents spend their leisure time at home. Besides residents predominantly spend their time with friends and they do not allocate much time for leisure activities.

Keywords
Leisure time, Leisure time habits, Recreation, Safranbolu.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri