ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


At Kültürü ve At Yarışları-Düzce Örneği
(Horse Culture and Horse Races-Düzce Sample )

Yazar : Ömer Sivrikaya    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 7-2
Sayfa : 564-573


Özet
At ve binicilik, Türk kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Kurtuluş savaşının en zor günlerinde bile at yarışları yapılmıştır. Ülkemizde 70’li yıllara kadar sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası olan at, eğlence ve spor faaliyetlerinde başroldedir. Düzce’de at yarışlarının tarihi şehrin tarihi kadar eski ve halk arasında çok popülerdir. Düzce’nin bilinen ilk at yarışçısı Alhas Çavuş’tur. Düzce’de yapılan at yarışlarını, mesire yarışları ve düğün yarışları olarak iki gruba ayırmak mümkündür. Tam bir centilmenlik örneği olan yarışlar genellikle okul, cami yapımı gibi kamu yararına hizmetler için düzenlenmiştir. Düğünlerde deri kapma v.b. gibi atlı oyunlar da oynanmıştır. Düzce, otomobilin yaygınlaştığı yıllara kadar at yarışları konusunda bir merkezdir. Günümüzde bu özelliğini yeniden kazanması için kurumsal gayretlere ihtiyaç vardır.

Anahtar Kelimeler
At, At Yarışları, Deri Kapma

Abstract
The horse riding is an important part of Turkish culture. Horse races were used to be made even though in hardest times of liberation war. The horse, which was one of the most important symbols of social life until 1970s, play a significant role in entertainment and sports activities in our country. History of horse racings in Düzce is old as well as history of city and it’s very popular. Alhas Çavuş is the first horseman in Düzce. The horse racings held in Düzce can be divided into two groups as recreation racings and wedding racings. A great example of sportsmanship races were generally organized for the public utility services such as school and mosque construction. Equestrian games such as Deri Kapma (leather grabbing) were played in weddings. Düzce was a center for horse racing by the time cars become widespread. Today, institutional efforts are needed in order to revive this culture.

Keywords
Horse, Horse Races, Leather Grabbing

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Çocuk Gelişimi Özel Sayısı

    Dergimizin Çocuk Gelişimi Özel Sayısı yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


    Mart 2019 sayısı

    Dergimizin Mart 2019 Sayısı (Cilt: 9, Sayı:2) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Ocak 2019 tarihine kadar gönderebilirsiniz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri