ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Jenerasyon Y'nin Yatırım Aracı Tercihleri: Oyun Teorisi Yaklaşımı
(Generation Y Investment Tool Preferences: Game Theory Approach )

Yazar : Cihan Çiftçi    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 7-2
Sayfa : 695-709


Özet
Yüksek satın alma gücü olan ve yakın zamanda pazarda baskın bir rol oynamaya başlayan Jenerasyon Y, Küresel Ekonomi ‘de önemi giderek artmaktadır. İşletmelerin Jenerasyon Y'nin satın alma ve yatırım kararlarını etkileyemeye yönelik etkili stratejiler geliştirebilmesi için bu popülasyonun tüketim, harcama, birikim ve yatırım davranışlarının derinlemesine incelenmesi gerekmektedir. Türkiye'de Jenerasyon Y'nin birikim ve yatırım karar ve tercihlerini anlamaya yönelik yapılan araştırma oldukça sınırlıdır. Bundan dolayı bu araştırmada Türkiye'de ki Jenerasyon Y'nin yatırım tercihleri oyun teorisi ile tahmin edilmeye çalışılacaktır. Yapılan ilk oyun teorisinde üniversite öğrencilerinin yatırım tercihleri karşılaştırılmıştır, ikinci oyun teorisi ile de bu yatırım araçlarının öğrencilerinin beklentilerini ne ölçüde karşıladığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda Jenerasyon Y'nin en çok tercih ettiği yatırım aracının altın olduğu ortaya çıkmıştır.

Anahtar Kelimeler
Jenerasyon Y, Yatırım Araçları, Oyun Teorisi Yaklaşımı

Abstract
In the global economy, Generation Y has a great importance since they are viewed as a generation with high buying power and expected to dominate the consumer market. For this reason, it is significant to analyze the consumption, spending, saving, and investment behavior of Generation Y; in order to develop effective strategies to influence not only their buying behavior but also their investment decisions. In Turkey, there is limited research on Generation Y's saving and investment decisions and preferences. Thus, the main purpose of this study is to predict Generation Y's investment preferences with the game theory. With the first game theory, this study compared the preference of investment tools among university students; and the second game theory was performed to measure whether these investment tools meet the profitability expectations of students. The findings of this study reveal that gold is the most preferred investment tool among Generation Y.

Keywords
Generation Y, Investment Tool, Game Theory Approach

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri