ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Fayyum Portreleri
(Fayyum Portraits )

Yazar : Deniz Korkmaz Ekici    
Türü :
Baskı Yılı : 2013
Sayı : 3-1
Sayfa : 27-36


Özet
Fayyum Portreleri, Mısır’ın Fayyum bölgesindeki yeraltı mezarlıklarından çıkarıldıkları için bu adla nitelendirilmişlerdir. Portreler Mısır’ın Roma İmparatorluğu egemenliği altında olduğu dönemde, MS. I - III. yüzyıllar arasında gerçekleştirilmiştir. Günümüzdeki portreleri aratmayacak şekilde tasvir edilen bu portreler, modelin bireysel niteliklerini olabildiğince ayrıntılı bir biçimde gösterir. Çalışmamızda, ölüye sonsuz yolculuğu sırasında eşlik etmek üzere yapılmış olan bu portrelerdeki bilinmeyenler üzerinde durulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Fayyum, Portre, Mısır Resmi

Abstract
The Portraits of Fayyum have been called this name because they were found in underground cemeteries in Fayyum, Egypt. These portraits were made between the 1st and 3rd centuries B.C. when Egypt was under the rule of the Roman Empire. These portraits, to which contemporary portraits are stylistically similar, show the individual characteristics of the portrait models in great detail. In the present study, unknown elements of these portraits, which were prepared to accompany the deceased during the infinite journey, were emphasized.

Keywords
Fayyum, Portrait, Egyptian Painting

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri