ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Biyografik Bir Roman Örneği Olarak Füreya ve Yakın Tarihimize Işık Tutan Figüratif Yapısı
(Füreya as an Example of Biographical Fiction and It’s Figurative Stucture that Enlightens Turkey's Recent History )

Yazar : Vedat Yeşilçicek    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 8-2
Sayfa : 459-467


Özet
Roman, 2000-2005 yılları arasında Remzi Kitabevi tarafından 64 kez, 2005-2007 yılları arasında ise Everest Yayınları tarafından 4 kez, toplamda 68 kez basılmıştır. Füreya adlı gerçek bir kahramanın yaşam evrelerini üç ana bölümde inceleyen bu roman, Füreya karakterinin hayatına giren ve yakın tarihimizin bilinen önemli isimlerini konu etmesi bakımından önemlidir. Romanın kaynakça, son söz ve fotoğraf albümü bölümü haricinde 40 ayrı alt bölümden oluştuğu görülür. Hem Türk edebiyatının hem de Türk tarihinin ihtiyaç duyduğu ve daha sağlıklı bilgilere ulaşmak için son derece önemli olan “biyografik” çalışmalar; ait oldukları dönemle ilgili çok özel bilgilere ulaşabileceğimiz kaynak çalışmalar özelliği de taşımaktadırlar. Füreya romanı, ihtiva ettiği olaylar bütünü ve vaka açısından modern Türk romancılığı için önem taşımaktadır.

Anahtar Kelimeler
Roman, Biyografik Roman, Füreya, Tarih.

Abstract
The novel was published 64 times by “Remzi Kitabevi” between 2000-2005, 4 times by “Everest Yayınları” between 2005-2007, 68 times in total. This novel mentions the life stages of a real-life character named Füreya in three main sections. The novel has gained importance due to mentioning famous names of our recent history that also comes into her life. The novel consists of 40 different subsections apart from the bibliography, afterword and pictures. While "Biographical" studies are very important for providing more reliable information on both Turkish literature and Turkish history, they are also notable in terms of the specific information presented about the period they belong to. Füreya, with respect to the the narrative forms and techniques is significant for the modern Turkish literature.

Keywords
Novel, Biographical Fiction, Füreya, History.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Çocuk Gelişimi Özel Sayısı

    Dergimizin Çocuk Gelişimi Özel Sayısı yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.


    Mart 2019 sayısı

    Dergimizin Mart 2019 Sayısı (Cilt: 9, Sayı:2) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Ocak 2019 tarihine kadar gönderebilirsiniz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri