ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Üniversite Öğrencilerinin Alkol Kullanma Alışkanlığının Lojistik Regresyon ile Araştırılması
(Investigation of the Alcohol Usage Habits of University Students by Logistic Regression Analysis )

Yazar : Filiz Ersöz   - Gizem Kapanşahin - Taner Ersöz  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 9-1
Sayfa : 278-292


Özet
Alcohol is among the most addictive substances all over the world. It is a health hazard that has a high mortality rate, is easy to obtain and also causes other dependencies. University life is a risky process for alcohol use and dependence. During the university period when the age of proving that the individual is an individual, adverse situations can be encountered in student behaviours due to easy adaptation to the neighbourhood, care for the users of alcohol, and similar behaviour. Therefore, it is important to know the circumstances that lead students to use alcohol. The factors that lead students to use alcohol were researched by logistic regression analysis in this study and the results were interpreted.

Anahtar Kelimeler
Alkol Kullanımı, Lojistik Regresyon Analizi, Olasılık

Abstract
Alkol, dünyada bağımlılık yapan maddeler arasında başta gelmektedir. Ölüm oranı yüksek olan, elde etmesi kolay olan ve beraberinde başka bağımlılıklara da yol açan sağlık tehdididir. Üniversite hayatı alkol kullanımı ve bağımlılığı için riskli bir süreçtir. Birey olduğunu ispatlama yaşı olan üniversite döneminde, bulunduğu çevreye kolay uyum sağlama, alkol kullananlara özenme, kendini kaptırma benzeri davranışlarla öğrenci davranışlarında olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden öğrencileri alkol kullanmaya yönelten durumların bilinmesi önem taşımaktadır. Öğrencileri alkol kullanmaya yönelten etkenler bu çalışmada lojistik regresyon analizi ile araştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.

Keywords
Alcohol Use, Logistic Regression Analysis, Odds.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2019 Sayısı

    Dergimizin Eylül 2019 Sayısı (Cilt: 9, Sayı:2) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Temmuz 2019 tarihine kadar gönderebilirsiniz. Bu tarihten sonra makale kabul edilmeyecektir.


    Mart 2019 sayısı

    Dergimizin Mart 2019 Sayısı (Cilt: 9. Sayı:1) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri