ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Türkiye’de Meydana Gelen Su Sporları Kazalarının İncelenmesi
(Examination of Water Sports Accidents in Turkey )

Yazar : Nuray Türker   - Burak Uyanık - Barış Barlas  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 9-2
Sayfa : 457-471


Özet
Türkiye’de kıyı turizmi diğer bir ifade ile deniz-kum-güneş turizmi Türk turizm sektörünün en önemli pazarını oluşturmaktadır. Her geçen gün artan turist sayısı Türkiye ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak yaz döneminde gerçekleşen su sporları kazaları kıyı turizmine gölge düşürmektedir. Bu kazaların başında sürat teknesi ve jet-ski kazaları gelmektedir. Bu çalışmada 1997-2019 yılları arasında Türkiye’de meydana gelen su sporları kazaları incelenmiş ve sık görülen kazalar üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Bu kapsamda internet sayfaları ve gazete haberlerinde yer alan kaza haberleri ayrıntılı olarak incelenmiş, kazaların meydana gelme sebepleri, bu kazaların meydana geldiği şehirler, ölümcül kazaların sıklık dereceleri, kazaların yaşlara göre dağılımı, kazaların meydana geldiği günler ve kazalardaki kadın-erkek ölüm oranları üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada ayrıca kazaların en aza indirilmesi ve can ve mal kayıplarının önlenmesi için çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Su Sporları Kazaları, Kıyı Turizmi, Sürat Teknesi, Jet ski, Türkiye

Abstract
Coastal tourism in Turkey, in other words, sea-sand-sun tourism is the most important market of the Turkish tourism industry. Increasing the number of tourists is of utmost importance for Turkish economy. However, water sports accidents that occur in the summer season have a negative impact on coastal tourism. Speed boat and jet-ski accidents are the most important accidents. This study examines the water sports accidents occurred in Turkey between the years 1997-2019 and evaluates the frequent accidents. In this context, the accident news in the internet pages and newspaper's websites were examined elaborately and the reasons for the accidents, the cities where these accidents occurred, the frequency of fatal accidents, the distribution of the accidents according to the ages, the days of the accidents and female-male death rates in these accidents were evaluated. Besides, various solutions were proposed to minimize the accidents, to prevent loss of life and property in the study.

Keywords
Water Sports Accidents, Coastal tourism, Speed boat, Jet ski, Turkey.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2019 Sayısı

    Dergimizin Eylül 2019 Sayısı (Cilt: 9, Sayı:2) yayınlanmıştır. Tüm hakem ve yazarlarımıza katkıları için teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri