ISSN:2147-7841 English

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Kardemir A.Ş. Çalışanlarının Stres Faktörleri Algılarına Yönelik Bir Araştırma
(A Study on the Perceptions of Employees of Kardemir Inc. towards Stress )

Yazar : Saadet Gürel  Abdullah Karakaya  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5-1
Sayfa : 17-31


Özet
Bu çalışma, strese yol açan faktörlerin etkilerini, çalışanların genel endişe düzeyleri ile ilişkili biçimde araştırmayı amaçlamaktadır. Literatür incelemesinin yanı sıra alan araştırmasının da gerçekleştirildiği araştırmada, anket yöntemiyle elde edilen veriler Man-Whitney U ve Wilcoxon İlişkili İki Örneklem testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, stresin birbiriyle ilişkili birden çok faktöre bağlı olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Stresin etkin yönetimi açısından; katılımcı yönetim anlayışı, çalışanlar ve yöneticilerin uyumu, uygun düzeyde stresin başarı için gerekli olduğu bilinci, çalışan memnuniyetini sağlama, iş güvenliğini artırma gibi önlemlerin uygulanması yararlı olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Stres, bireysel stres, iş stresi, stres yönetimi

Abstract
The study aims to search the effects of the factors leading to stress among employees. In this study, in addition to the literature review, the field study has been carried out in which the data obtained from the questionnaires was analyzed with The Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Related Two-Sample test. The findings indicate that stress depends on various factors. In order to manage the stress effectively, actions like the understanding of the participative management, harmony between employees and managers, the consciousness of low-level of stress is essential for the success, enabling employee satisfaction and promoting work safety is useful.

Keywords
Stress, Individual Stress, Work Stress, Stress Management

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Eylül 2018 sayısı

    Dergimizin Eylül 2018 Sayısı (Cilt: 8, Sayı:1) için makale kabul edilmeye başlanmış olup makalelerinizi 15 Mayıs 2018 tarihine kadar gönderebilirsiniz.


    Mart 2018 sayısı

    Dergimizin Mart 2018 (Cilt: 8 Sayı: 1) sayısı için yayınlanmıştır. Katkıda bulunan yazar ve hakemlerimize teşekkür ederiz.Adres :Karabuk University Journal of Institute of Social Sciences
Telefon :370-433 88 34 Faks :370-433 88 37
Eposta :nturker@karabuk.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri